Antalya Serbest Bölgesi 06 Haziran 1985 tarih ve 3218 sayılı Serbest Bölgeler Kanunu’nun verdiği yetkiye dayanılarak Bakanlar Kurulu Kararı ile yer ve sınırları tespit edilip ülkemizde ilk kurulan iki serbest bölgeden biri olma özelliğini taşımakta ve bu yıl 23. kuruluş yılını doldurmanın gururunu yaşamaktadır.

Bölgemiz Antalya-Kemer karayolu güzergâhında, Antalya Limanının hemen bitişiğinde şehir merkezine 12 km, havalimanına 25 km. mesafede 625.490 metrekarelik bir alana kurulmuş ve 14 Kasım 1987 tarihinde hizmete girmiştir.

Arazi ve altyapı finansmanı devletçe karşılanan, üstyapısı ise yatırımcı firmalar tarafından gerçekleştirilen Antalya Serbest Bölgesi’nin işletimi Bakanlar Kurulu Kararı ile özel sektöre verilmiş ve bu amaçla hisselerinin % 34 ü kamuya % 66 sı özel sektöre ait olan Antalya Serbest Bölge İşleticisi A.Ş. (ASBAŞ) kurulmuştur.

Serbest Bölgedeki bürokrasinin asgari seviyeye indirilmesi ve zaman kaybının önlenmesi amacıyla doğrudan serbest bölgeye hizmet veren ve kendi idari yapıları içinde teşkilatlanmış bulunan Serbest Bölge Müdürlüğü, Serbest Bölge Gümrük Müdürlüğü, Serbest Bölge Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ile Serbest Bölge Polis Merkez Amirliği birimleri aralıksız faaliyetlerini yürütmektedirler.

Antalya Serbest Bölgesinin sağladığı mali, lojistik, avantajlar ile kentin doğal avantajları birleştiğinde, yatırımcılar için çok önemli ve düşük maliyetli bir yatırım ortamı oluşmaktadır. 1987 yılında hizmete giren bölgemiz ilk yıllarda özellikle Akdeniz çanağındaki ülkelerden ihale alan şirketlerin makine parkı amacına hizmet vermiş, 1994 yılında Antalya’nın turizm kenti olması dolayısıyla bölgemizde turistlere yönelik alış – veriş mağazaları açılması yönünde kararname çıkmış, yatırımlar yapılmış, sonraki yıllarda Antalya Serbest Bölgesi 1995 den itibaren tekstil üretimi konusunda önemli gelişmeler sağlamıştır. Ülkemizde denizcilik sektörünün son yıllarda en hızlı gelişen sektörlerden biri durumuna gelmesiyle Antalya Serbest Bölgesi de 2000 yılından itibaren bu gelişmeye paralel olarak mega yat üretimi konusunda başvurular almış ve bu konuda yatırımları çekmeye başlamıştır. Özellikle 2003 yılından itibaren bu başvurulardaki artış trendi çok hızlanmıştır.

Yerli ve yabancı yatırımcılar için önemli bir yatırım merkezi olan bölgemiz bugün % 95 doluluk oranına ulaşmıştır. 3000 kişilik doğrudan istihdam yaratan bölgemizde Aralık 2010 itibariyle 700 milyon $ ticaret hacmine ulaşılacağı tahmin edilmektedir. Türkiye’de faaliyette bulunan 19 serbest bölge arasında Ticaret Hacminde 4. sırada yer almasına rağmen üretim ağırlıklı faaliyetleri dolayısıyla İstihdamda 5. sırada bulunmaktadır.

Bölgemiz tamamlanmış bulunan elektrik, su, telekomünikasyon hizmetleri, yeşil alanları, yolları ve arıtma tesisi ile tüm gelişmiş serbest bölgelerle rekabet edebilecek düzeyde olup, 1998 yılından bu yana her türlü yükleme boşaltma hizmetlerinin yapılabildiği bir rıhtıma da sahiptir.

Antalya’nın turizm dokusuyla uyumlu ticaretin yapılmasına özen gösterilen, çevreyi kirletmeyen, bacası tütmeyen, görüntü ve gürültü kirliliği yaratmayan bölgemizdeki firma sayısı 106-adet olup bu sektörlerin Başlıcaları; lüks Tekne üretimi, Medikal, tarımda uygulanan bitki çoğaltım tekniği kullanılarak yapılan üretim, Tekstil, Tarım, Maden-Ahşap, Elektrik-Elektronik ve Kiralama gibi faaliyetler ile ülkemizin hammadde ihtiyacını karşılayan malların alım satımı gerçekleşmektedir.

Serbest bölgede faaliyet gösterecek firmalar yüzde yüz yerli firmalar olabileceği gibi aynı oranda yabancı firmalarda olabilir.

Serbest bölgemiz AB ve Ortadoğu pazarlarının yanı başında yer almakta, pek çok Türk sanayi ürünü AB pazarına sıfır gümrükle girebilmekte, ayrıca bölgeden limana, yol şebekelerine, kültür, turizm, eğlence ve dinlenme merkezlerine ulaşım kolayca sağlanmaktadır.

Antalya Serbest Bölgesi'ni diğer serbest bölgelerden ayıran özelliklerin başında Havalimanına ve Kent merkezine yakın oluşu kentin avantajlarından kısa sürede faydalanma imkânı sağlamakla birlikte, denize rıhtımı olan birkaç serbest bölgelerden biridir. Dolayısıyla Serbest Bölge adresli malların nakliyesi doğrudan kendi limanından yapılmaktadır. Ayrıca Antalya kentinin ulaşım ve konaklama avantajları sayesinde gerek yatırımcılar gerekse yurt dışı müşterilerin tercih ettiği bir turizm bölgesinde yer almaktadır.

Antalya Serbest Bölge İşleticisi A.Ş. (ASBAŞ) 10.10.2006 tarihinde Uluslar arası bir kuruluş olan TÜV Industrie Service GmbH tarafından DIN EN ISO 9001 : 2008 Kalite Yönetim Sertifikası almaya hak kazanmıştır.

Hedefimiz Antalya Serbest Bölgesi’nin dünyadaki en önemli ve en rantabl yatırım merkezlerinden biri olmasıdır.

 
 
 
 
 
 
PK 002 SERBEST BÖLGE 07070 LİMAN / ANTALYA Telefon: +90 242 259 09 30 Faks: +90 242 259 09 32 E-Posta: info@asbas.com.tr

Ana Sayfa

Kurumsal

Misyonumuz

Hizmetlerimiz

Bültenler

Serbest Bölge Nedir?

S.B. Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği

Genelgeler

Antalya Serbest Bölgesi

Avantajlar

Faaliyet Konuları

Başvuru Prosedürü

Tarifeler

Kira Sözleşmesi Örnekleri

Basında Asbaş

Firmalarımız

Asbaş İnsan Kaynakları

Haber ve Duyuru Arşivi

Linkler

360 Sanal Gezinti

Fotoğraf Galerisi

Tanıtım Videosu

İletişim

Bu site ve içeriğindeki materyallerin kullanım hakları ASBAŞ’a aittir, izinsiz kullanılamaz © 2011. / Tasarım ve Programlama AJANSWEB